Sonuçları görmek için enter tuşuna basın, iptal için esc ye basın

Blog image
  9.11.2016

İş Görüşmeleriniz İçin 5 Vücut Dili Tavsiyesi

1. İK uzmanının tam karşısına oturmayın.
 
Görüşmeye girdiğinizde görevli İK uzmanının tam karşısında oturmak tedirgin hissetmenize neden olacaktır. Bu oturma şekli bilinçaltınızda otomatik olarak rekabet hissi uyandırır. Bu nedenle görüşmeye girdiğinizde sandalyenize açı verin ya da görüşmeyi yaptığınız kişinin sağ tarafında oturmaya özen gösterin.
 
 
2. Görüşme Sırasında Avuç İçlerinizi Gösterin.
 
El sıkışmamızın nedenlerinden biri de budur; açık avuç içini göstermek. Karşınızdaki kişiyle görüşme yaparken avuç içlerinizin açık olması dürüstlüğünüzü ve konuya hakimiyetinizi gösterir. Genel olarak, açık avuç içleri gibi yukarıya dönük beden dili, gülümseme ve düzgün duruş sizi enerjik gösterir.
 
 
3. Yürüyüşünüze Dikkat Edin.
 
Sizinle ilk defa karşılaşan kişiler genellikle ilk 10 saniye içinde sizinle ilgili belli bir görüşe sahip olurlar. İş görüşmesini yapacağınız odaya girdiğinizde de nasıl yürüdüğünüz bu yargıyı etkileyen bir parçalardan bir tanesidir.
 
 
4. Kollarınızı bağlamayın.
 
Kollarınızı birbirine bağlamanız hem karşı tarafın söylediklerine kapalı olduğunuzu hem de kendinize güvensiz olduğunuzu hissettirebilir. Bir iş görüşmesinde yapılabilecek en büyük hatalardan biri!
 
 
5. Görüşme Sırasında Başınızı Sallayın.
 
Göz temasının yanında, karşınızdaki kişiyi dinlerken başınızı sallamak konuya katılım sağladığınızı göstermenin bir yoludur. Söyleneni takdir ettiğinizi ve keyifle dinlediğinizi belli etmek için ara sıra başınızı sallayın.